Morbus Parkinson
MORBUS PARKINSON (nesprávně označovaná Obrna třaslavá)
(Studie Jany Maliarikové červen 2013)
Je neurodegenerativní onemocnění Centrální nervové soustavy (CNS), které přímo souvisí s úbytkem nervových pigmentových buněk v části mozku nazvané Substantia nigra, a ve striatu (podélný proužek bílé hmoty mozkové). Tyto buňky za normálního stavu produkují dopamin (neurotransmiter-přenašeč, viz níže), který zajišťuje přenos signálů mezi nervovými buňkami (neurony), a které regulují činnost mozk. polokoulí hluboko v mozku zvanými bazální ganglia. Nedostatek dopaminu pak způsobuje, že pacient postupně není schopen ovládat nebo kontrolovat svůj pohyb. Dochází nejen k zániku neuronů pars compacta substantiae nigrae, ale i k zániku dalších jader mozkového kmene, kortexu a periferních ganglií.
Nový pohled vědců na MB: http://aktualne.centrum.cz/veda/clanek.phtml?id=687508
Parkinsonova choroba je známá již od starověku. Poprvé však byla popsána roku 1817 londýnským lékařem Jamesem Parkinsonem.
Možné příčiny podle KM: užívání heroinu a jiných toxických látek, virové mozkové infekce, opakované zhmoždění hlavy, otrava methylalkoholem, manganem, kyslič.uhelnatým, dlouhodobé užívání antidepresiv, ateroskleroza, nedostatečná činnost jater a pohl.žláz. Toxiny kvasinek, mykozy. Nádor mozku, hydrocefalus (tzv. vodnatelnost mozku – nadměrné hromadění mozkomíšního moku v mozku), degenerativní nervové choroby (Huntingtonova choroba, Alzheimerova choroba apod.). Souvislost mezi pesticidy a MP. Snad i mobilní záření. Uvažuje se také o nadměrné aktivitě glutamátu – jinému neurotransmiteru, který zřejmě zajišťuje spojení s kortexem (pozn.pisatele: vzhledem k úbytku dopaminu bych viděla vysvětlení v tom, že glutamát chce nahradit to, čeho je málo? Něco jako náhradní zdroj?).
Pro povolané: http://www.solen.sk/index.php?page=pdf_view&pdf_id=2218
Novější poznatky: ukazuje se, že nemoc nezačíná v mozku, ale v nosních nervových buňkách, které zajišťují čich. Postupeje do žaludku a následně přes bloudivý nerv do mozku. A může začít i po 30-cítce. A konečně se přibližují naší tezi, že na vině můžou být také kysličník uhelnatý, mangan či některé viry a bakterie.
Prevence: blahodárně na mozkovou tkáň a nervové funkce působí vit. B6 (jako producent dopaminu), který je obsažen především v avokádu, bramborách, banánech, rybách a drůbežim. Vit. E, C, koenzym Q10, výtažky z ginko biloby a rybí tuk. Samotný Vit. B6 nepříznivě reaguje na klasické léky na Parkinsna (nutno provést vyšetření, které Vám ale nikdo neudělá).
Pozitivně ovlivňují funkci mozku i byliny jako ploštičník, ženšen, mučenka, kozlík lékařský a česnek.
Prospěšnější je strava bohatá na uhlovodany (např. obiloviny, zelenina, rýže, těstoviny) než na bílkoviny (maso, mléčné produkty). Bylo totiž prokázáno, že bílkoviny (proteiny) zpomalují tvorbu levodopy (lék poslední volby, viz níže).
Symptomy: 1 fáze – je plíživá, trvá i několik let, rychlejší únava, pocity tuhosti (těžkosti končetin), křeče, zpomalení chůze a zvýšená sekrece slin, slz a potu. Bolesti kloubů a zad, ztuhlost. Třes jedné či obou končetin v klidovém režimu, občasný mimovolní pohyb dolních končetin (škubnutí, vykopnutí), nedostatečná mimika. Mikroskopické písmo.
2 fáze – třes (tremor). Dopamin totiž působí na pohyb tlumivě (inhibičně), a pokud je dopaminu nedostatek, je nahrazen jiným přenašečem (acetylcholinem), jehož vliv je vzrušivý (excitační). Třes se nejdříve objevuje na jedné z horních končetin, později na obou horních končetinách, dolní čelisti, očních víčkách, čele i dolních končetinách. Většinou se projevuje jen v klidu, při aktivním pohybu náhle mizí.
Mezi další projevy patří pomalé nekoordinované pohyby, obličej s minimální mimikou (tzv. maska) a šouravá chůze v předklonu. Dvojité vidění (10 %), mastná pokožka, excesivní pocení, impotence.
S postupem času také poruchy rovnováhy, pády, vegetativní obtíže (zácpa) a inkontinence.
Časté jsou i problémy s komunikací, obtížná artikulace (tichý, monotónní projev), těžkosti s psaním (zmenšování písma) a zahájením jakéhokoli pohybu.
Úzkost, demence, deprese, ztráta pozornosti až zmatenost a ztráta paměti nejsou podmínkou, ale jejich výskyt je poměrně častý.
Svalová ztuhlost (rigidita) Z počátku se projeví pouze na jedné straně těla zvýšeným svalovým napětím, v jehož důsledku musí postižený sval pracovat přes zvýšený odpor. Pacienti mají obtíže při snaze dovést pohyb do krajní polohy a častěji trpí na bolesti ramen a zad. Někdy se také dostavuje zcela náhlé přerušení pohybu (tzv. freezing) a člověk pak není po krátký časový úsek schopen dokončení pohybu.
Poslední fáze: většinou bývají doprovodná onemocnění, nejčastěji pneumonie (na kterou parkinsonici někdy umírají, v pozdějších stadiích). Dále je přisuzováno předčasné úmrtí depresím a demenci. Úzkost, apatie, ztráta paměti, narušení zrakových funkcí (poškození zrakové citlivosti, prostorové orientace, neschopnost rozlišení barev nebo dvojité vidění), poruchy spánku, závratě, bolesti kloubů a svalů, zácpa, močová inkontinence a dysfunkce pohlavních orgánů. V pozdějších stadiích, na MP mají podíl i změny na neurotrasmiterech Serotoninu a Acetylcholinu!
Diagnostika klasické medicíny (KM): je těžko zjistitelná, diagnostikována může být až po vyloučení jiných příčin onemocnění a po zjištění jejího průběhu a příznaků. Mezi praktikovaná vyšetření patří odběr krve, CT vyšetření mozku (počítačová tomografie), EEG vyšetření (elektroencefa-lografe), SONO krčních tepen (ultrazvuk) a NMR (nukleární magnetická resonance).
Léčba KM: nejúčinnější lék je Levodopa (v pokročilých fázích), chirurgicky voperovaný neurotransmiter, nebo transplantace tkáně dřeně nadledvinek.
Léčba alternativní: Cannabis – konopí, které pouze zmírní příznaky, protože pomůže k tvorbě dopaminu. Kombinace Vit.E, C, Koenzymu Q10, Ženšenu, Gingko-biloby a Lecitinu. Vit. B6, který ale, POZOR, reaguje negativně s klasickými léky na MP.
Z knihy Mars a Venuše: Cvičením a dietou k cíli! (John Grey), a z jiných zdrojů:
1. Dopamin se tvoří do zásoby během dvou hod.před půlnocí, Serotonin během dvou hod. po východu slunce! To znamená, že nedostatek nočního a ranního spánku během let může vyvolat jakoukoli Neurodegenerativní nemoc jen kvůli tomu, že jsme nenechali našemu mozku, aby si vytvářel neurotransmitery! (Doporučuji tuto knihu přečíst!)
2. SNÍDEJ JAKO KRÁL, OBĚDVEJ JAKO PRINC, POVEČEŘ JAKO CHUĎAS! Ranní snídaně bohatá na vlákninu, proteiny, aminokyseliny, vitamíny a minerály. Palivo pro mozek a srdce!
Příčiny podle Ing.Bláhové: Trichomonada vaginalis i hominis, Entamoeby, Taenia, Pomalé viry, Vlasovci.
Postup léčby: MMS+Trichomona+Plasmodia+SubstantiaNigra+Neurodren+Mezeg+Cranium+Vegeton, Praziquantel, Albendazol, příp.Entizol, plasmovat a zaperovat biofrekvence na mozek a tvorbu dopaminu.
DOPAMIN: chem. látka přirozeně vznikající v mozku. funguje jako neurotransmiter, aktivuje dopaminové receptory, A také jako neurohormon, jako takový je vytvářen v hypotalamu. Motorické funkce – zpracování informací v čelním laloku mozku v kognitivních funkcích, příjemných vjemů v mozku, a při motivaci k různým aktivitám.
Symptomy spojené s jeho nedostatkem: zvýšená chuť na cukr a kávu, únava, průjem, snížení libida, snížená fyzická aktivita, špatná nálada
Onemocnění spojená se ztrátou energie mozku: obezita, závislost, sexuální onemocnění, Parkinsonova choroba
Terapie: dieta bohatá na proteiny, vitamin B6, Ca, Mg, chrom, 5-hydroxy-tryptophan, L-carnitine, DL-Phenylalanine, L-tyrosine, L-glutamine a další.
Hormonální terapie: (při hormonálním deficitu) Testosteron, estrogen, DHEA, hormony štítné žlázy. (pozn. pisatele: hormony nedoporučuji!).
Dieta Brain Energy: káva, oves, pšeničné klíčky, tofu, hovězí maso, šunka, vepřové, avokádo, ryby, fazole, hrášek, dýňová semínka.